Jak odnieść sukces jako świeżo upieczony manager?
6 zmian, które zagwarantują świeżo upieczonym menedżerom sukces
Bycie skutecznym świeżo upieczonym managerem wymaga zmiany tożsamości. Objęcie stanowiska kierowniczego po raz pierwszy to nie tylko zmiana wykonywanych zadań - to fundamentalna zmiana tożsamości.
Aby odnieść sukces, nowi menedżerowie muszą przejść od samodzielnego wykonywania pracy do realizacji celów rękami innych ludzi.
Wymaga to nowego poziomu samoświadomości, dodatkowego zakresu umiejętności i nowej perspektywy, która na nowo definiuje sukces.
Twoja definicja sukcesu musi teraz obejmować sukces innych. Zamiast skupiać się na własnych wynikach, musisz rozważyć takie pytania jak:
· Jak grupa lub zespół wykonuje swoją pracę?
· Czy są skuteczni jako jednostki?
· Czy współpracują?
· Czy członkowie zespołu są wystarczająco zaangażowani?
· Jak indywidualne motywacje i potrzeby wiążą się z ich pracą i z całą organizacją?
Może się wydawać sprzeczne z intuicją, że „scenariusz”, który miałeś w głowie i na którym polegałeś do tej pory - „moje umiejętności, moje talenty i moja wiedza techniczna doprowadziły do mojego sukcesu” - nie jest już przepustką do sukcesu w roli lidera.
Trzymanie się tego samego schematu tak naprawdę zmniejszy twoją skuteczność.
Oto jak być postrzeganym jako skuteczny nowy menedżer.
Jako nowy lider chcesz zostać skutecznym szefem. Możesz być liderem uwielbianym przez wszystkich, „zmieniając scenariusz” sposobów myślenia i działania w 6 kluczowych obszarach:
1. Nastawienie: przewodzisz teraz innym, nie tylko sobie, więc zbierz wiedzę o tym jak robić to skutecznie.
2. Relacje: Będziesz musiał zmienić rolę w miejscu pracy z „przyjaciela” na „szefa”.
3. Postawa: musisz umieć delegować pracę i nie próbować wykonywać jej samodzielnie.
4. Perspektywa: będziesz musiał nauczyć się patrzeć na sprawy z lotu ptaka.
5. Skupienie: musisz skupić się na tym co słuszne, a nie na tym, co łatwe lub egoistyczne.
6. Kompetencje: musisz rozwinąć nowe umiejętności, aby efektywnie zarządzać swoim zespołem.
1. Zmień swój sposób myślenia.
Nadszedł czas, aby stać się bardziej wszechstronnym liderem.
Jako menedżer innych musisz nauczyć się nowych sposobów wypracowywania wyników, ponieważ sukces nie polega już tylko na twoim indywidualnym wkładzie. Chodzi o to, aby jak najlepiej wykorzystać każdego bezpośredniego podwładnego, aby osiągnąć cele grupowe. W tej nowej roli wszechstronność może być twoim największym atutem.
Bycie wszechstronnym liderem oznacza, że możesz wybrać szereg dróg, aby osiągnąć oczekiwany wyniki. Wszechstronność wymaga, abyś otworzył oczy na własne preferencje i zachowania, dokładnie czytał innych i nauczył się różnorodnych taktyk, aby stawić czoła najczęstszym wyzwaniom przed którymi stają nowi menedżerowie.
Zanotuj swoje mocne i słabe strony oraz wzorce zachowania - w końcu to kim jesteś kieruje twoim postępowaniem. Nawet jeśli nie kładziesz już nacisku na swoje indywidualne wyniki, musisz zrozumieć swoje naturalne preferencje i skłonności. Nie zawsze najskuteczniejszym sposobem przewodzenia innym może być twoje domyślne podejście do spraw.
Na przykład możesz być osobą, która funkcjonuje najlepiej pod presją napiętych terminów i masz jako indywidualny pracownik reputację kogoś, kto zakasuje rękawy i ochoczo wykona zadanie. W roli menedżera te same praktyki i preferencje mogą prowadzić do złego planowania, mikrozarządzania lub nieodpowiedniego wykorzystania zasobów. Jeśli założysz, że wszyscy działają tak samo jak ty w czasach kiedy pracowałeś indywidualnie, nie zobaczysz ani nie wykorzystasz wachlarza talentów w swoim zespole.
Aby odnieść sukces, musisz przyjąć otwarte podejście do uczenia się nowych rzeczy. Nasze badania wykazały, że nowi menedżerowie odnoszący największe sukcesy mają motywację do uczenia się, która wypływa z przekonania, że nauka jest zabawna, ekscytująca i angażująca, a to znacznie przewyższa motywację do zdobywania nagród, uznania i imponowania innym.
2. Zmień swoje relacje.
Twoi dawni współpracownicy (niektórzy mogą być nawet twoimi bliskimi przyjaciółmi) teraz odpowiadają bezpośrednio przed tobą. Poza tym nie jesteś tylko członkiem zespołu. Teraz kierujesz zespołem i powinieneś napędzać motywację u innych.
Ta zmiana z roli „rówieśnika” na szefa może być trudna. Byli współpracownicy i przyjaciele będą postrzegać cię nieco inaczej gdy będziesz na stanowisku kierowniczym. Kilka pomocnych wskazówek:
· Określ jasne oczekiwania dla przyjaciół i byłych współpracowników.
· Traktuj członków zespołu sprawiedliwie, ale niekoniecznie jednakowo, dając premie i podwyżki w oparciu o zasługi unikając nieuczciwego faworyzowania.
· Buduj wartościowe relacje ze swoimi podwładnymi - nawet tymi, z którymi nie masz „chemii”.
· Popraw spójność zespołu , jasno określając role i obowiązki oraz śledząc postępy każdego członka.
Nieskuteczni liderzy mają problemy z przejściem z pozycji równego innym współpracownika na pozycję szefa, ponieważ nie zmienili swojego schematu z orientacji na relacje osobiste ku orientacji na relacje z zespołem.
3. Zmień swoje nastawienie.
Samodzielne wykonywanie całej pracy nie jest już twoim nadrzędnym celem.
Produktywni liderzy napędzają wyniki zespołu, delegując zadania. Nie jest już możliwe samodzielne wykonanie całej pracy.
Będziesz chciał zmienić sposób, w jaki definiujesz, myślisz i prowadzisz pracę, która obejmuje rozwijanie (tj. coaching i mentoring) innych. Będziesz musiał wyznaczać cele członkom swojego zespołu i oferować konstruktywne opinie, aby pomóc im się rozwijać. Będziesz także musiał delegować.
Szefowie „wszystkorobiący” nadal definiują się na podstawie ilości pracy, którą sami wykonują.
Jednakże nie delegując przekazujesz innym wiadomość, że nie ufasz swojemu zespołowi , jeśli chodzi o wykonanie dobrej roboty. Członkowie twojego zespołu popadną w stagnację, produktywność spadnie, a organizacja ucierpi.
4. Zmień perspektywę.
Nowi liderzy stają w obliczu nagłej zmiany perspektywy z „outsidera” na „insidera” jeśli chodzi o politykę firmy. Jeśli zaakceptujesz politykę jako niezbędną część szerszego obrazu przywództwa, będziesz bardziej produktywny i zadowolony ze swojej pracy.
Zalecamy współpracę z systemem poprzez:
· Zbieranie informacji o sposobach myślenia, zachowaniach i potrzebach pracowników i interesariuszy.
· Obserwowanie jakie zachowanie jest właściwe dla każdej sytuacji i wprowadzanie go w życie.
· Budowanie autentycznych relacji z różnorodną grupą ludzi w celu zdobywania nowych informacji i budowania wsparcia dla celów zespołu i interesariuszy.
Jeśli zachowasz wąską perspektywę i postrzegasz politykę jako obowiązek, nie odniesiesz żadnych korzyści.
Pozostańmy w kontakcie
Posty o podobnej tematyce:
Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?
Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?
Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?
5. Przekieruj swoją uwagę
Z przywództwem wiąże się odpowiedzialność - działanie zawsze w oparciu o to, co jest słuszne, a nie to, co łatwe lub egoistyczne. Zarówno nowi, jak i doświadczeni liderzy muszą zrozumieć, że działania i decyzje mogą mieć daleko idące konsekwencje. Przekieruj więc punkt skupienia uwagi i zdaj sobie sprawę jak ważne są uczciwość, charakter, zaufanie i robienie „właściwych” rzeczy we wszystkim, co robisz - nawet jeśli myślisz, że nikt nie patrzy.
Zastanów się jak twoje słowa i czyny mogą wpłynąć na zespół, organizację i wszystkich zaangażowanych ludzi.
Rozwijanie uczciwości wymaga czasu i praktyki. Zalecamy:
· Przemyśl wszystko: podejmując ważne decyzje, zapytaj siebie „co pomyślałaby o tym mama (lub inne ważne osoby w twoim życiu)?”
· Mów szczerze co możesz, a czego nie możesz zrobić - i kiedy możesz to osiągnąć.
· Nie pozwól, aby cokolwiek przesłaniało ci osąd: ani relacje z ludźmi, ani presja czasu, ani nagrody pieniężne. Abstrahuj od siebie samego aby w pełni zrozumieć konsekwencje każdej decyzji.
Jeśli skupisz się na uczciwości i zbudujesz oparte na zaufaniu relacje ze swoim zespołem, staniesz się liderem, któremu wszyscy ufają i którego szanują.
Lepsze radzenie sobie z własnymi mocnymi i słabymi stronami, a także próba zrozumienia perspektyw innych, zwiększy twoje szanse na długoterminowy sukces w nowej roli. Masz narzędzia do zachęcania i modelowania skutecznej komunikacji, poszukiwania rozwiązań zamiast obwiniania otoczenia, przekazywania konstruktywnych informacji zwrotnych oraz znajdowania sposobów łączenia potrzeb indywidualnych i organizacyjnych.
Mając podstawę w postaci opisanych tu sześciu kluczowych zmian tożsamości, masz większe szanse na to, że będziesz postrzegany jako skuteczny szef.
6. Przeformułuj swoje kompetencje.
Wielu nowych liderów boryka się z problemami, ponieważ zbytnio polegają na umiejętnościach technicznych, które nie są niezbędne w roli szefa. Przeformułuj więc swój zestaw kompetencji i pracuj nad doskonaleniem kluczowych umiejętności przywódczych. Skuteczni liderzy pracują nad swoimi umiejętnościami w zakresie przywództwa zespołowego:
· Komunikują się z innymi w sposób, w jaki chcą być sami informowani.
· Wpływają na innych , aby ci posuwali się naprzód i zdobywają poparcie dla swoich decyzji.
· Budują i skutecznie zarządzają zespołami .
· Rozwijają umiejętności innych, przydzielając im trudne zadania i udzielając ciągłych informacji zwrotnych.
Dobrego dnia.
Michał
Autor: dr Michał Chmielecki, prof.
Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju.
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.
Michał Chmielecki prowadzi szkolenia
Może zainteresują cię również inne posty na temat przywództwa:
Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów
Jak zwiększyć kreatywność zespołu?