Projekt przywództwo

View Original

5 rad, dzięki którym dostaniesz ten wymarzony awans zawodowy

5 rad, dzięki którym dostaniesz ten wymarzony awans zawodowy

Nie istnieje niestety żaden algorytm ani, żadna "checklista", która pomogłaby przyspieszyć rozwój kariery. Niezależnie od rynku, na którym działamy można pomyśleć o tych pięciu obszarach i zadbać o kilka prostych czynności, które mogą pomóc Twojej karierze nabrać tempa, odpowiedniego tempa.

Jak dostać awans w pracy rada nr 1.Bądź realistą.  

Nie zawsze znajdujesz się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Bywa tak, że przy złej konfiguracji czynników utkniesz na danym stanowisku na lata. Może być też tak, że  jedynym sposobem na awans jest przejęcie stanowiska szefa, a jeśli ten  nie ma zamiaru odejść - daj sobie spokój. Przelicz straty i zmień organizację. Nie łudź się, nie ulegaj pustym obietnicom.

Częścią sukcesu jest wybranie gry, w której możesz zdobywać punkty i wygrywać. Jeśli obecny przełożony lub firma nie pomaga Ci w osiągnięciu sukcesu, pójdź tam, gdzie możesz rzeczywiście osiągnąć sukces. Udaj się tam, gdzie cię docenią.  W przeciwnym wypadku osiągniesz poziom frustracji, który stanie się nie do zniesienia. Zrób coś z tym.

Ok, jeśli masz więcej szczęścia i działasz w organizacji, która pomaga Ci się rozwijać i zapewnia ciekawą ścieżkę awansu, czytaj dalej.

Jak dostać awans w pracy rada nr 2. Najpierw rozwiąż problemy szefa.   

Rozwiązuj problemy szefa. Wydaje się to oczywiste, ale czy dzisiaj pracujesz już nad tym, aby Twojemu szefowi żyło się łatwiej? Już słyszę te komentarze….;)  

Postaw się jednak czasem w roli szefa i pomyśl czy poświęciłbyś  sobie czas będąc na jego miejscu? Czy będąc na jego miejscu chciałbyś w siebie inwestować?

Aby Twój szef chciał pogadać o pomysłach na temat projektów, które moglibyście rozwijać, aby chciał pogadać o Twoje karierze i pomóc Ci w rozwoju, musi mieć po pierwsze na to czas, a po drugie odpowiednio duże zaufanie do Twojej osoby. Twój szef nie będzie szczególnie zainteresowany wizją strategiczną Twojej kariery jeśli będzie miał bardziej doraźne problemy.

Aby twój szef zajął się jakimikolwiek "ezoterycznymi" pomysłami, musi najpierw rozwiązać najbardziej palące problemy. Aby mieć możliwość pracy nad fajnymi projektami - musisz najpierw zdobyć zaufanie szefa i jego najbliższych współpracowników, bo pewnie będzie konsultował pomysł Twojego awansu z najbardziej zaufanymi osobami.

Jak dostać awans zawodowy rada nr 3. Myśl strategicznie.  

Rozwój kariery wymaga odpowiedniej strategii, a ta strategicznego, długofalowego myślenia. Nikt z nas nie wie, jaką dokładnie pracę będziemy wykonywać za 5, 10 lub 20 lat. Spójrz tylko jak niedawno temu powstaly Instagram, LinkedIn czy Facebook, a ile stanowisk pracy utworzono wokół tych mediów. Co mogę doradzić?  Powinieneś nabywać umiejętności, które sprawią, że będziesz reagował na potrzeby rynku nie tylko związane z danym awansem, ale z kolejnymi miejscami pracy a nawet ewentualnymi zmianami zawodu. Niech twój czas w obecnej pracy będzie również treningiem dla następnej. Szczególnie, jeśli czujesz, że utknąłeś. 

Innymi słowy, każdego dnia powinno się kreować dla siebie przyszłe możliwości. Większość z nas będzie pracować przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Warto więc zadbać o możliwości zmian. Poza tym, często awans pojawia się w momencie, kiedy Twój przełożony zrozumie, że możesz opuścić organizację. Wtedy zazwyczaj przekonujesz się, że byłeś wart o wiele więcej.

Popłyń pod prąd i inwestuj w siebie.  Warren Buffet mawia, że inwestycja w siebie to najlepsza inwestycja.  Ponadto, kiedy nadejdzie odpowiedni czas, aby konkurować o kolejne stanowisko, posiadanie charakterystycznych umiejętności sprawi, że będziesz się wyróżniać. Nie bój się pójść niekonwencjonalną, boczną ścieżką. Wyróżnisz się i będziesz mieć więcej lepszych opcji.

Jak dostać awans zawodowy rada nr 4. Zbieraj feedback . 

Krytyka boli, ta konstruktywna też. Aby się rozwijać musisz jednak zbierać feedback. Najlepiej zbierać feedback od przełożonego, bo to on ma władzę by zapewnić Ci awans. Zapytaj szefa, co musisz zrobić, aby dostać awans. Poproś go o radę i wskazanie kierunku rozwoju.

Kiedy wychodzisz ze spotkania, pytaj: "Jak nam poszło?  Co powinienem robić inaczej/lepiej?" Pytaj: "Jakie umiejętności powinienem rozwijać?

Dobry feedback pomoże Ci zrozumieć na czym stoisz. A jeśli awansu nie otrzymasz, możesz zawsze zaznaczyć: "Zrobiłem wszystko, czego ode mnie chciałeś". Z pewnością nie będzie to przyjemna rozmowa dla Ciebie ani dla menedżera, ale czasami jest to jedyny sposób na zwrócenie uwagi, że od pięciu lat nie miałeś awansu.

Nie zapominaj o kolegach – choć z nimi postępuj ostrożniej. Nie każdy z nich chce Twojego awansu. I nie wszyscy są Ci tak życzliwi jak myślisz. Pewnie nie raz się zdziwisz, kiedy się dowiesz kto „obsmarowuje” Cię u szefa.  Nie ma jednak co popadać w paranoję. Proś doświadczonych kolegów o rady. Po prezentacji, negocjacjach czy zebraniu pytaj: "Co zadziałało dobrze?",  "Co mogło pójść lepiej?". Są to dwa  niezwykle proste pytania. Jednakże same odpowiedzi zaskoczą Cię jednak gamą informacji, które możesz pozyskać jeśli tylko odpowiednio poprosisz i zademonstrujesz chęć rozwoju.

Jak dostać awans w pracy rada nr 5. Poproś wreszcie o ten awans.   

Jest taki stary dowcip w, którym facet od lat modli się do Boga, Panie, Panie, daj mi wygrać w totolotka, proszę. Tak długo się modlę, nie grzeszę, daj mi wygrać. Bóg w końcu na to  - ok, ale daj mi szansę i puść wreszcie ten kupon.

Często ludzie niepotrzebnie irytują się dlatego, że nie dostają rzeczy o które w ogóle nie proszą.

Chcesz dostać awans, poproś o awans w pracy .

W tym miejscu kilka słów kieruję w szczególności do Pań, nie zwlekajcie tak długo z tą decyzją. Drogie Panie czekacie znacznie dłużej niż mężczyźni, aby rozpocząć rozmowę o awansie. Po co? Czy uważacie, że jesteście mniej kompetentne niż Wasi koledzy? 

Aby tworzyć dobrą kulturę organizacyjną, promującą rozwój,  pracownik, który jest gotowy na awans, powinien otrzymać zachęty od przełożonych i kolegów.  Menedżerowie odgrywają tu ważną rolę w budowaniu środowiska, które da pracownikom komfort, niezbędny dla podjęcia takiej decyzji.

Niezależnie od tego, czy decyzje o awansie w Twojej firmie są podejmowane jednoosobowo przez szefa, czy też przez jakieś ciało kolektywne, pamiętaj, aby przede wszystkim samemu dać znać, że chcesz awansu.

Powodzenia! Trzymam za Ciebie kciuki.

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!

See this social icon list in the original post

Może warto przeczytać?

Krytyczne błędy w rozwoju kariery zawodowej - jak ich uniknąć

Toksyczny szef. Czy Twój szef to dupek?

Dlaczego nie awansujesz?

Jak negocjować wynagrodzenie? Osobiście, przez telefon czy za pośrednictwem poczty elektronicznej?

Kiedy zmienić pracę i jak ocenić czy już czas na zmiany?