Intuicja
Intuicja w przywództwie
„Intuicyjny umysł jest świętym darem, umysł racjonalny jest jego wiernym sługą. Stworzyliśmy społeczeństwo, które szanuje sługę a zapomina o darze” – Albert Einstein
Jednym z głównych powodów, dla których liderzy najwyższego szczebla są w stanie podejmować trudne decyzje, jest to, że nauczyli się ufać swojej intuicji.
“Intuition is a very powerful thing, more powerful than intellect.” – Steve Jobs
“I’m often wrong, but my batting record is good enough that I keep swinging every time the ball is thrown.” –Bill Gates w wywiadzie dla CNN w 2002
“I rely far more on gut instinct than researching huge amounts of statistics.” –Richard Branson
Bill Gates mówi: "Często musisz polegać na intuicji." Fakty są wspaniałe i potrzebujemy ich, ale czasami sprowadzają się do tego, co czujemy w naszym wnętrzu.
Fakty to "matematyka" podejmowania decyzji, a intuicja to "sztuka".
Tradycyjna nauka biznesu skupia się na faktach i liczbach, ale co z tym ważnym elementem intuicji? Moje doświadczenie coachingowe kadry kierowniczej, a także własna droga zawodowa przekonały mnie, że jednym z największych wyzwań stojących dziś przed liderami w biznesie jest podejmowanie decyzji.
Bombardowani presją szybkiego i mądrego podejmowania decyzji, liderzy często zwracają się o poradę do zaufanych kolegów. Jednak największym zasobem do podejmowania rozsądnych decyzji jest nasza intuicja.
Świat biznesu jest pełen danych. Przez lata byliśmy instruowani, by “zostawić nasze emocje w domu”. W procesie decyzyjnym i biznesowym nie ma miejsca na "uczucia", ale pod koniec dnia, kiedy w kółko przeglądamy dane i pytamy innych o ich opinie, to nasza intuicja jest najlepszym doradcą.
Dla większości z nas nie jest łatwo nauczyć się polegać na intuicji, gdy jesteśmy wykształceni w zakresie polegania na danych, a także wyregulować czynniki rozpraszające uwagę, które nie pozwalają nam połączyć się z naszą "wewnętrzną wiedzą".
Mówiąc wprost, intuicja to wyższy poziom myślenia. Jest to naturalny, pozornie niedostępny proces, który nie wymaga żadnej analizy ani głębokiego myślenia. Może się on ujawnić nawet wtedy, gdy najmniej się go spodziewamy. Czasami nazywamy doświadczenie intuicji "uczuciem jelitowym" (ang. gut feeling - przeczucie to stylistycznie stanowczo lepsze słowo niemniej jednak chętnie pozostanę przy tym niezgrabnym odpowiedniku).
Ale podążanie za jego wpływem nie jest takie proste. Intuicja to kumulatywna reakcja oparta na naszych wcześniejszych doświadczeniach, obecnych uprzedzeniach i oczekiwaniach na przyszłość. Ślepe podążanie za tymi uczuciami może prowadzić do podejmowania złych decyzji; jednak prawdziwa wartość intuicji polega na rozpoznaniu, dlaczego ogarnia nas to “uczucie jelitowe;)”, to dziwne mało komfortowe przeczucie.
Jest różnica między instynktem a intuicją. Nie należy mylić intuicji z instynktem, intuicja jest tworzona przez nasze osobiste środowisko, a nie przez biologiczne uwarunkowania. Wszystkie istoty ludzkie podzielają instynktowne myślenie na mniej więcej zbliżonym poziomie. Jest to siła, która każe nam jako dzieciom lgnąć do matki i karmić się jej mlekiem, uciekać przed niebezpieczeństwem, itd.
Intuicja działa jednak na głęboko osobistym poziomie; intuicja żadnej z dwojga osób nie będzie dokładnie taka sama. I to jest dobra rzecz. W miarę jak przekształcamy się z dzieci w dorosłych, nasza naturalna skłonność intuicyjna zostaje zgnieciona, zaczynamy podążać tylko za faktami i liczbami, które wpłyną na nasze decyzje.
Wszyscy znamy:
- "Zważ wszystkie swoje opcje,"
- "Spójrz tylko na fakty,"
I chyba najbardziej szkodliwe, "nie bądź emocjonalny".
Poniżej 4 sposoby, na jakie nasza intuicja naprawdę działa:
1. Nasza intuicja to nagromadzenie wszystkich doświadczeń, które posiadamy.
Wszystko, czego doświadczyłeś, staje się danymi w twoim umyśle, każda osoba, którą spotkałeś, każdy sukces, przez który przeszedłeś i każda porażka, przez którą musiałeś przejść, nauka, którą otrzymałeś, błędy, które stały się lekcjami, są przechowywane jako dane - do późniejszego wykorzystania.
2. Nasza intuicja jest połączeniem wszystkich książek, które czytaliśmy.
Wszyscy czytamy, niektórzy mniej inni więcej. Czytamy książki, artykuły, blogi. To kolejne składowe intuicji.
3. Nasza intuicja jest połączeniem wszystkich napotkanych osób.
Pomyśl o wszystkich swoich spotkaniach, pomyśl o wszystkich ludziach, których spotkałeś, wierzę, że każdy napotkany przez nas człowiek ma coś czego może nas nauczyć, że każdy napotkany przez nas człowiek ma coś do przekazania nam.
4. Nasza intuicja to fakty i dane, które zebraliśmy
To setki stron raportów i arkuszy kalkulacyjnych. Liczby, statystyki, dane. To wszystko to kolejna część składowa intuicji.
Jak ważna jest intuicja przy podejmowaniu decyzji?
To zależy od decyzji. Istnieją dwa rodzaje decyzji, które nie są zależne od intuicji.
Pierwszy typ to decyzje, w przypadku których dane są znane, a opcje mogą być obliczone lub oszacowane.
Drugi to decyzje, które mają za sobą długą historię doświadczeń; jeśli jednak przyszłość różni się od przeszłości, nawet ten typ decyzji może wymagać więcej niż tylko doświadczenia i faktów.
Intuicja odgrywa zasadniczą rolę w podejmowaniu decyzji w szybko zmieniających się środowiskach; jeśli w danych występują sprzeczności; niejednoznaczność wynikająca z braku danych; lub decyzje, które koncentrują się na ludziach (zatrudnienie, zwolnienie lub decyzje polityczne). Ironia polega na tym, że w przypadku niektórych decyzji same dane nie wystarczą.
Rozmawiam z liderami z różnych branż i środowisk. Liderzy wykształceni jako inżynierowie i prawnicy mieli tendencję do bycia analitycznymi, ale w miarę przesuwania się na stanowiska kierownicze, gdzie jest więcej dwuznaczności, nauczyli się również ufać swojemu przeczuciu. Na przeciwległym końcu spektrum byli liderzy polityczni i przedsiębiorcy.
Pracują oni w bardzo złożonych środowiskach, dla których istnieje niewiele danych. Ci liderzy w dużej mierze polegali na mądrości płynącej z ich doświadczenia i intuicji. Należy podkreślić, że żaden z tych liderów nie opiera się tylko na przeczuciu. Wykorzystują oni wszystkie dane, którymi dysponują, dane pochodzące z różnych źródeł i słuchają głosu, który znajduje się w ich głowie. To właśnie połączenie poznania i intuicji jest potężne.
Dobrego dnia.
Michał
Autor: dr Michał Chmielecki, prof.
Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju.
P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!
Może zainteresują cię również:
Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?
Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?
Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?
Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów