Projekt przywództwo

View Original

Bariery rozwoju przywództwa

Bariery rozwoju przywództwa

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pracowałam z kilkoma liderami, którzy na swoich stanowiskach zmagali się nowymi wyzwaniami.

Różnice pomiędzy tymi, którzy poradzili sobie z tymi sytuacjami z powodzeniem, a tymi, którym się to nie udało zazwyczaj dotyczyły kilu ważnych obszarów. Oto one:

1. Ignorowanie użyteczności błędów

Błędy są niezbędne dla wzrostu. Są one drogowskazami na drodze do nauki. Pracowałam z klientem, który przeżywał serię trudnych i przykrych zdarzeń, a on chciał jak najszybciej przejść obok nich. Kiedy poczujesz się źle ze swoim przywództwem, nie spychaj go na drugi plan. Raczej skorzystaj z okazji do rozwoju, zastanów się, jak uniknąć podobnych wybojów w przyszłości i naucz się, jak nieco bardziej zręcznie wydostać się z następnego wyboju.

2. Mentalność “push-back”

Jedna z najczęstszych barier to mentalność "push-back". O co chodzi? Najlepiej wyjaśni to kilka przykładów:

  • Nigdy nie robiliśmy tego w ten sposób

  • Zawsze robiliśmy to w ten sposób.

  • Obecna polityka nie pozwoli nam zrobić tego w żaden inny sposób.

Zbyt wielu liderów ma za mało odwagi, by zrezygnować z wczorajszych narzędzi.

Kiedy liderzy używają mniej funkcjonalnej wiedzy specjalistycznej, a więcej umiejętności przywódczych, angażują się w psychologiczny akt ustanawiania narzędzi z przeszłości i wybierania nowych narzędzi dla teraźniejszości. Proces ten może być trudny. Wymaga odwagi i nie każdemu się to udaje.

3. Odmowa pomocy

Wszyscy potrzebujemy pomocy, aby się uczyć. Z różnych powodów, zazwyczaj zakorzenionych w niepewności osobistej, wielu przywódców odmawia pomocy. Skorzystaj z pomocy trenera i zaangażuj się w swój rozwój. (Doskonałym źródłem informacji na temat wykolejania się liderów jest Centrum Kreatywnego Przywództwa).

4. Nie proszenie o właściwe rzeczy

Czy przejmujesz nową rolę przywódczą? Jeśli masz szefa lub zarząd, przed którym musisz odpowiedzieć, masz ograniczone okno, w którym możesz przedstawić plan i zapytać o to, czego potrzebujesz. Dobry artykuł profesor Lindy Hill z Harvardu ("Zostanie szefem") podkreśla potrzebę "stworzenia warunków dla własnego sukcesu".

5. Niepozwalanie zespołowi na wykonywanie swojej pracy

Bloker ten ma wiele nazw: mikrozarządzanie, maniak kontroli, niezdolność do delegowania itp. Prawdziwe przywództwo wymaga zdolności do tworzenia i utrzymywania środowiska, w którym inni mogą odnieść sukces. Oznacza to, że musisz zejść z drogi i pozwolić swojemu zespołowi wykonywać jego pracę.

6. Brak wiarygodności funkcjonalnej lidera.

Jeśli prowadzisz grupę funkcjonalną, musisz mieć wystarczającą wiedzę na temat ich pracy, aby być wiarygodnym - szczególnie w nowej roli lub w nowym zespole. Ludzie stają się dość niespokojni, gdy lider nie rozumie podstaw ich pracy.

7. Brak wiarygodności w realizowaniu procesu przywództwa

W szerszej roli przywódczej, wiedza specjalistyczna w każdej funkcji nie jest możliwa lub potrzebna. Potrzebna jest bardzo kompetentna realizacja procesu przywództwa, taka jak wybór zespołu oraz organizowanie i definiowanie celów, priorytetów, decyzji, zasobów, odpowiedzialności i opcji. Liderzy muszą zachować równowagę w szerszym spojrzeniu.

8. Niezdolność do zmierzenia się z dynamiką władzy

Wielu przywódców nie czuje się komfortowo z władzą, jaką sprawują nad innymi. Presja tej odpowiedzialności może sprawić, że nawet dobrzy przywódcy nie będą w stanie w pełni zaakceptować swojej roli. Jeśli nie czujesz się komfortowo ze swoim wyższym statusem przywódcy, musisz stawić czoła temu niepokojowi i nauczyć się efektywnie i etycznie wykorzystywać władzę.

9. Zbyt dobra pamięć.

Przywódcy muszą zapominać o bardzo wielu rzeczach. Naprawdę zły dzień musi ustąpić miejsca entuzjazmowi dnia kolejnego. Wiele błędów popełnianych przez innych musi być przebaczonych i zapomnianych.

Czasami najlepsze rzeczy, o których należy pamiętać o rozwoju przywództwa, to te, o których trzeba zapomnieć, po to by iść naprzód.

Całkowite zaangażowanie w rozwój oznacza wyzwanie dla naszego myślenia, priorytetów i martwych punktów. Niestety, to, czego ludzie często nie komunikują nam, to nasze martwe punkty - czyli to, co rutynowo robimy i mówimy, ale nie zdajemy sobie sprawy z ich negatywnego wpływu i przełożenia na nasz rozwój.

Każdy lider musi być świadomy tego, co może zapobiec, opóźnić lub zatrzymać jego rozwój. Aby to zrobić, należy zacząć od kilku podstawowych spostrzeżeń: że rozwój przywództwa nie jest nieunikniony i że pewne rzeczy mogą go zatrzymać lub wykoleić. W zbyt wielu przypadkach liderzy nie są w stanie określić swoich martwych punktów i tego co blokuje ich rozwój.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!

See this social icon list in the original post

Może zainteresują cię również:

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Jak pokonać syndrom grupowego myślenia w Twoim zespole?

Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć kreatywność zespołu?