Czym jest przywództwo?
Czym jest przywództwo? | Zasady przywództwa | Przywództwo w biznesie | Przywództwo charyzmatyczne | Przywództwo sytuacyjne | Przywództwo a zarządzanie | Cechy lidera | Przywództwo transformacyjne | Cechy przywódcy | Zasady przywództwa
Niańki, złote rączki i strażacy
Zadaniem przywódcy jest podtrzymywanie swoich ludzi na duchu. Zawsze. Liderzy muszą być nastawieni optymistycznie i wykazywać gotowość do działania. Mimo to, wielu menedżerów nie traktuje tego jako części swoich obowiązków. Widzą siebie raczej w roli nianiek, złotych rączek czy strażaków.
Niańczą zatem dzieci, reperują usterki i gaszą pożary. W obliczu zmian tego typu dysfunkcje ujawniają się z pełną siłą. Należy więc przewidywać reakcje swoich pracowników na różne sytuacje, wpisując je w szerszy zbiór prawidłowości działań ludzkich. Pracownicy najczęściej przechodzą przez cztery stadia cyklu, a zadaniem menedżera jest zawiadywanie tą wędrówką.
Zatrudnianie klonów i inne oznaki nieudolnego przywództwa
Co jest jednoznaczną oznaką nieskutecznego przywództwa, o której należy pamiętać? Przede wszystkim nastawienie typu „będzie po mojemu albo w ogóle”. Po co pracować dla kogoś, kto za każdym razem wybiera swoje pomysły i nawet nie zastanawia się nad cudzymi?
Co więcej, lider, który po prostu zatrudnia „klony” czyli osoby do niego podobne, nie podchodzi poważnie do problemu różnorodności i trudnych punktów widzenia. Takie podejście w olbrzymim stopniu ogranicza potencjał organizacji.
Jak wyglądać na pewnego siebie?
Mawia się, że jeden obraz mówi więcej, niż tysiąc słów. Wyobraź więc sobie siebie z perspektywy innej osoby np. klienta lub szefa wchodzącego do sali konferencyjnej.
Jak wyglądasz? Co sygnalizujesz? Co mówią Twoje oczy, dłonie i ramiona? Czego można się o Tobie dowiedzieć nawet zanim cokolwiek powiesz? Myślisz czasem o tym? Powinieneś.
Charyzma w przywództwie
Kiedy spotyka się charyzmatyczną osobę, czuje się pewną mieszankę energii, optymizmu, pasji, wiary w cel, w ludzi, w organizację. Bardzo trudno precyzyjne zdefiniować charyzmę, trudno wskazać części składowe, swego rodzaju „pierwiastki”, z których zbudowana jest charyzma. Charyzmatyczni ludzie są jak magnesy, z łatwością przykuwają uwagę innych i przekonują ich do swoich pomysłów, wizji i działań.
Jak podejmować skuteczne decyzje
Jedną z najważniejszych kompetencji lidera jest zdolność podejmowania skutecznych decyzji biznesowych. Liderzy podejmują ich każdego dnia dziesiątki, wpływają one na sukces firmy, a także mają wpływ na jej pracowników, klientów a czasem na sam rynek. Podjęcie dobrej decyzji wymaga wiedzy, doświadczenia i intuicji.
Reguły przywództwa
Niezależnie od tego, jak bardzo utalentowany i inteligentny jesteś, warto czasem na chwile zatrzymać się i przemyśleć swój styl przywództwa.
Liderzy powinni regularnie poświęcać czas na refleksję i ocenę własnego sposobu myślenia i postępowania, swoich możliwości oraz zdolności. Powinni nieustannie weryfikować to jak ich osobista marka postrzegana jest przez innych i jaki to ma wpływ na organizację.
Czym jest przywództwo?
Przywództwo to umiejętność skutecznego zadawania pytań, nie posiadanie wszystkich odpowiedzi. Jeśli nie rozumiesz tych, którzy mają za tobą podążyć, jak chcesz ich od tego skłonić. Aby na kogoś oddziaływać, trzeba go zrozumieć.
6 toksycznych zachowań, którymi zniechęcasz do siebie innych
Niezależnie od tego, czy Twoje toksyczne zachowanie jest zjawiskiem nagminnym, czy tylko sporadycznym, kluczowa dla Twojego dobrego samopoczucia i sukcesu jest możliwość identyfikowania toksycznych zachowań i szybka ich zmiana. To jeśli chodzi o Ciebie, natomiast identyfikowanie toksycznych zachowań u innych pozwoli Ci zatrudniać bardziej zmotywowanych ludzi, budować lepsze zespoły, nie wchodzić w partnerstwa z góry skazane na porażkę, a jeśli trzeba odpowiednio wcześnie interweniować.
Podatek od niskiego zaufania
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wysoki podatek od zaufania płaci Twoja organizacja? Ile pieniędzy wymyka Ci się z budżetu przez to, że Twoi pracownicy nie ufają sobie lub Tobie?
Czy zaufanie jest naprawdę tak istotne w sferze przywództwa? Przecież firmy płacą ludziom za wykonywanie określonych obowiązków. A może zaufanie to zbędny element, przeżytek?
Lekcje przywództwa jednostek sił specjalnych
W miarę jak liderzy korporacyjni uczą się jak zwiększyć skuteczność i profesjonalizm swoich zespołów, wielu rzeczy mogą się dowiedzieć od członków jednostek sił specjalnych.
Miałem możliwość współpracować, z żołnierzami sil specjalnych i współpraca z tymi ludźmi pozostanie we mnie już na zawsze. Siedzi gdzieś głęboko w środku.